fot. Phil Noble/Reuters

Żona dżihadysty chce wrócić na Wyspy

WIELKA BRYTANIA \ Islamiści tęsknią za europejskim komfortem

numer 2257 - 18.02.2019Świat

Jedna z trzech uczennic, które wyjechały ze wschodniego Londynu w 2015 r., by wstąpić do terrorystycznej grupy tzw. Państwa Islamskiego (IS), chce wrócić do Wielkiej Brytanii.W 2015 r. 15-letnia Shamima Begum i jej dwie przyjaciółki wyjechały z miejscowości Bethnal Green do Syrii, by dołączyć do terrorystów z IS. Niedługo po tym Shamima wzięła ślub z Holendrem, który wcześniej nawrócił się na islam. Po wyjeździe do Syrii jedna z jej przyjaciółek, Kadiza Sultana, została zabita podczas nalotu na stolicę IS – Rakkę, o losie drugiej, Amiry Abase, nie ma informacji.

19-letnia Begum, która obecnie jest w dziewiątym miesiącu ciąży, straciła już dwoje dzieci w Syrii, a jej mąż został schwytany przez bojowników sprzymierzonych z Syryjskimi Siłami Demokratycznymi (SDF). W rozmowie z reporterem „The Times” w syryjskim obozie dla uchodźców Begum stwierdziła, że nie żałuje wstąpienia do IS. – To było jak normalne życie, jak je pokazują w filmach propagandowych. Tylko od czasu do czasu spadały bomby – opowiadała kobieta.

Zapytana, czy kiedykolwiek była świadkiem egzekucji dokonanych przez IS, odpowiedziała: – Nie, nigdy, ale widziałam odciętą głowę w koszuzawartość zablokowana

Autor: Wojciech Zdrojkowski


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama