Agenci chcieli odsunąć Trumpa od władzy

numer 2258 - 19.02.2019Świat

WASZYNGTON Senator Lindsey Graham zapowiedział w niedzielę rozpoczęcie śledztwa w sprawie dyskusji FBI o użyciu 25. poprawki do konstytucji USA, która pozwala na usunięcie z urzędu prezydenta. Zdaniem wielu komentatorów śledczy planowali de facto zamach stanu.

Wspomniana wyżej poprawka do konstytucji USA zajmuje się kwestią przeniesienia władzy na wypadek śmierci lub innej niedyspozycji prezydenta. Zawiera również zapisy, które umożliwiają usunięcie go z urzędu i przeniesienie jego uprawnień na wiceprezydenta, jeżeli z jakiegokolwiek powodu (np. choroby psychicznej) nie jest on w stanie dalej sprawować urzędu i nie chce zrezygnować dobrowolnie. By zapis wszedł w życie, potrzebna jest zgoda większości sekretarzy oraz ponad połowy członków Kongresu.

Były wicedyrektor FBI Andrew McCabe, który przez kilka miesięcy prowadził agencję po dymisji jej szefa Jamesa Comeya, udzielił ostatnio wywiadu telewizji CBS News. Wyznał w nim, że przez osiem dni od zwolnienia Comeya wierchuszka agencji oraz przedstawiciele Departamentu Sprawiedliwości rozmawiali o użyciu 25. poprawki wobec Donalda Trumpazawartość zablokowana

Autor: Wiktor Młynarz


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
#DziękujeMyZaOdwagę
reklama