Niedzielna msza już niekonieczna

numer 2263 - 25.02.2019Świat

LONDYN Kościół Anglikański zdecydował, że już nie będzie obowiązku święcenia dnia świętego. Postanowienie to ogłoszono podczas zebrania Synodu Generalnego, czyli organu sprawującego władzę ustawodawczą. Na decyzję wpłynęła malejąca liczba kapłanów i kościelnych w kraju.Do tej pory prawo kanoniczne przewidywało, że cotygodniowe niedzielne nabożeństwa muszą się odbywać w każdym kościele. Jednak w wyniku spadku liczby duchownych i wiernych uczęszczających do kościoła na niektórych obszarach wiejskich kapłani są odpowiedzialni nawet za 20 parafii. Duchowni więc ze względów praktycznych przestali się wywiązywać ze wszystkich niedzielnych obowiązków.

– Obecnie jeżeli nadzorujesz 12 parafii, potrzebujesz specjalnej dyspensy [wydanej na piśmie przez biskupa], aby [legalnie] nie organizować modlitw porannych i wieczornych [w niedzielę] w każdym [z podległych] kościołów – tłumaczył biskup Willesdon Pete Broadbent, który zaproponował zmianę w prawie kanonicznym, oficjalnie znoszącą powinność odprawiania niedzielnych mszy.

Do jego propozycji przychylił się złożony z biskupów, duchowieństwa i świeckich Synod Generalny (General Synod) Kościoła Anglikańskiego, który zebrał się w ubiegłym tygodniu w Londyniezawartość zablokowana

Autor: Wojciech Zdrojkowski


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama