fot. mat. pras./d

Kto ukrył dokumenty przed UNESCO?

SKANDAL \ Tajemnicze związki handlarza roszczeń

numer 2271 - 07.03.2019Temat Dnia

W czasie gdy Bogdan Zdrojewski był ministrem kultury i dziedzictwa narodowego, podlegli mu urzędnicy nie przekazali ekspertom UNESCO kluczowych dokumentów dotyczących kontrowersyjnej inwestycji przy pl. Zamkowym w Warszawie.

Ta sprawa jest jedną z najbardziej skandalicznych w palecie warszawskich reprywatyzacji. Osoby, które były przeciwne inwestycji, traciły stanowiska, protesty mieszkańców stolicy były bezskuteczne, a na dodatek w sprawie pojawiają się ludzie związani z Platformą Obywatelską. „Gazeta Polska” dotarła do dokumentów tej sprawy. Okazuje się, że korzystną opinię dla inwestycji w 2007 r. wydała Małgorzata Omilanowska (następca Bogdana Zdrojewskiego w resorcie kultury w rządzie PO-PSL), która wówczas była zastępcą dyrektora ds. naukowych PAN.

Osoby, które kwestionowały projekt, zostały odsunięte od zajmowanych stanowisk w Narodowym Instytucie Dziedzictwa.

– Staliśmy na stanowisku, że teren powinien pozostać niezabudowany i taka opinia z NID wyszła. Ta sprawa potoczyła się tak, że zgoda na powstanie tego budynku została wydana – mówi na Paulina Florjanowicz, była dyrektor NID, która po wydaniu opinii ws. inwestycji przy pl. Zamkowym odeszła z NID.

– Ta inwestycja ingeruje bezpośrednio w obraz Starego Miasta. Wynika to z opinii, której jestem współautorem – mówi nam Margerita Szulińskazawartość zablokowana

Autor: Dorota Kania


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama