fot. CBA/d

Klimat na przekręty

numer 2275 - 12.03.2019Temat Dnia

Agenci ze śląskiej delegatury CBA w poniedziałkowy poranek zatrzymali sześć osób. Początkowo lakonicznie poinformowano, że chodzi o „pięcioro śląskich przedsiębiorców i notariusza prowadzącego kancelarię w Tychach”. Realizację przeprowadzono na polecenie Prokuratury Okręgowej w Katowicach, która prowadzi śledztwo przeciwko zorganizowanej grupie przestępczej.

„Działała od października 2012 do grudnia 2018 roku. Dokonywała m.in. przestępstw korupcyjnych, skarbowych i przeciwko obrotowi gospodarczemu, wyłudzeń kredytów i dotacji z funduszy unijnych. Dopuściła się również prania pieniędzy pochodzących z tych przestępstw” – podała Prokuratura Krajowa.

Zatrzymani to Agata B.-K., Marcin M., Magdalena M., Renata K.-N., Jarosław M. oraz Lech B. Ten ostatni był – według prokuratury – szefem szajki, której łupem miało paść 11 mln zł. CBA ujawniło, że śledztwo dotyczy podejrzenia popełnienia oszustw na szkodę Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, podmiotów gospodarczych i osób prywatnych.

Lech B. jest postacią doskonale znaną na Śląsku. Był chociażby asystentem Elżbiety Bieńkowskiej, gdy pełniła mandat parlamentarzysty. Mężczyzna wykorzystywał pozycję dla własnych interesów.

„Lech B. jako współpracownik senator RP powoływał się na swoje wpływy w instytucjach i urzędach państwowych oraz bankach. Aby uwiarygodnić swoje szerokie kontakty i dowieść, że może załatwić każdą sprawę, umawiał się na spotkania w biurze senatorskim i posługiwał służbowymi wizytówkami” – podkreśla prokuraturazawartość zablokowana

Autor: Grzegorz Broński


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama