Nie straciliśmy nawet jednego euro

PIENIĄDZE \ W perspektywie finansowej UE 2007–2013 wykorzystaliśmy prawie 3,4 mld euro

numer 2276 - 13.03.2019Gospodarka

Nie straciliśmy nawet jednego euro z perspektywy finansowej UE na lata 2007–2013. Wykorzystaliśmy prawie 3,4 mld euro – poinformował minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Dodał, że wiele krajów, w tym m.in. Niemcy, Wielka Brytania, Hiszpania i Włochy, musiało oddać do Brukseli po kilkaset milionów euro.

Właśnie wpłynęły do Polski ostatnie pieniądze przeznaczone dla województwa mazowieckiego, co oznacza, że z budżetu unijnego w poprzedniej perspektywie UE dostaliśmy prawie 3,4 mld euro – powiedział Kwieciński. Dodał, że z przyznanej nam puli Polska nie straciła nawet jednego euro. Przypomniał, że nie było to łatwe, bowiem aby uratować unijne pieniądze przed zwrotem do Brukseli, Polska musiała w ciągu półtora miesiąca wydatkować ok. 30 mld zł na tzw. wkład własny.

Minister podkreślił, że proces rozliczania unijnych środków znacząco w Polsce przyśpieszył. – Rozliczanie w ramach perspektywy finansowej na lata 2007–2013 trwało niespełna dwa lata, podczas gdy w przypadku poprzedniej perspektywy zajęło to polskiej stronie osiem lat – stwierdził. – Polska pod względem wykorzystania funduszy z polityki spójności jest prymusem – ocenił Kwiecińskizawartość zablokowana

Autor: Jan Kamieniecki


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się

-->