Wraca projekt budowy elektrowni gazowej

numer 2276 - 13.03.2019Gospodarka

ENERGETYKA Zmieniły się warunki rynkowe, dlatego też Energa powraca do projektu budowy w Grudziądzu nowego bloku o mocy 450–750 MWe na gaz. Wyniki aukcji na rynku mocy przemawiają za rentownością budowy bloku gazowo-parowego.

Energa ogłosiła przetarg na budowę elektrowni gazowej, która w początkowych planach miała powstać do 2017 r. Wówczas – w 2014 r. – postępowanie na wybór generalnego wykonawcy bloku zostało umorzone. Teraz Energa odkurza projekt, bo – jak twierdzi prezes Energii Wytwarzanie Piotr Meler – zmieniły się warunki rynkowe.

Wyniki aukcji przeprowadzonych w 2018 r. na rynku mocy świadczą o możliwości uzyskania wsparcia, które zapewni rentowność budowy bloku gazowo-parowego w Grudziądzu. Ceny za energię, które zostały uzyskane podczas aukcji, dają branży energetycznej źródło finansowania inwestycji. Wcześniej – zanim powstał rynek mocy – takich możliwości nie było.

Według wcześniej podawanych szacunków budowa bloku w Grudziądzu miała kosztować ponad 3 mld zł. Powrót do realizacji projektu zapowiadał podczas jesiennej wizyty w tym mieście premier Mateusz Morawieckizawartość zablokowana

Autor: Lucyna Piwowarska


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się

-->