fot. mat. pras./d

Prawie 20 mld zł strat na Sierra Gorda

INWESTYCJE \ NIK negatywnie oceniła zakup przez KGHM chilijskiej kopalni

numer 2276 - 13.03.2019Gospodarka

Najwyższa Izba Kontroli negatywnie oceniła działania KGHM, które doprowadziły w 2012 r. do zakupu za 9,2 mld zł 100 proc. akcji kanadyjskiej spółki giełdowej Quadra FNX Mining Ltd., większościowego właściciela chilijskiej kopalni miedzi Sierra Gorda. Straty związane z tą inwestycją NIK oszacowała na ok. 19,6 mld zł.

NIK podała w raporcie, że straty spółki Sierra Gorda SCM zarządzającej kopalnią i zakładem przerobu rudy w obszarze górniczym Sierra Gorda w Chile w latach 2015–2018 przekroczyły 19,6 mld zł, co powodowało konieczność dofinansowania jej działalności. W okresie objętym kontrolą KGHM przeznaczył na podwyższenie kapitału Sierra Gorda kwotę 2,3 mld zł, a na pożyczki na finansowanie działalności chilijskiej kopalni kwotę 2 mld dol.

Dotychczasowe zaangażowanie finansowe KGHM związane z objęciem 55 proc. akcji Sierra Gorda – pozostałe należą do Sumitomo Metal Mining (31,5 proc.) i Sumitomo Corporation (13,5 proc.) – oraz koniecznością jej dofinasowania przez właścicieli NIK oszacowała na kwotę ok. 13,8 mld zł.

W raporcie stwierdzono, że przez trzy lata od uruchomienia produkcji komercyjnej – do końca pierwszego półrocza ubzawartość zablokowana

Autor: Jan Kamieniecki


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się

-->