Zabytek, który żyje

PORTUGALIA \ Uniwersytet w Coimbrze

numer 2278 - 15.03.2019Podróże

Jeśli zamarzy się nam powrót do czasów studenckich i spacer po korytarzach uczelni, warto kupić bilet i wybrać się do zabytkowej barokowej Biblioteki Joanina. Na blisko ćwierćmilionowy księgozbiór składają się rękopisy, inkunabuły, mapy, czasopisma i książki.

Może długopis? – ubrany w czarną togę młodzieniec wyciąga w moim kierunku niewielki kubek z powciskanymi weń kolorowymi pisakami.

– A co to jest? – pytam zupełnie zaskoczony.

– Zbieramy na wakacje – odpowiada chłopak z zupełną szczerością.

Nie mam powodu, aby mu nie wierzyć. Tym bardziej że jemu podobnych jest na uczelnianym parkingu znacznie więcej. Wszyscy ubrani w jednakowe czarne peleryny, z charakterystycznymi czapkami na głowach. Studencka akcja trwa w najlepsze.

Tutaj akurat, przed murami jednej z najsłynniejszych uczelni w całej Europie, takie studenckie akcje mają historyczne uzasadnienie. Coimbra od wieków słynęła z nietypowych rozwiązań. Takich jak choćby kolorowe wstążki mające odróżnić od siebie studentów poszczególnych kierunków. Rozróżnienie miało często bardzo praktyczne zastosowanie. Choćby wówczas, gdy dochodziło do tzw. studenckich ustawek, przykładowo toczonych między nielubiącymi się zanadto studentami prawa i medycyny. Dzięki wstążkom każdy wiedział, kto jest kim. I można się było bić z czystym sumieniem, wiedząc, że nie uderzy się swojego. Gdy jednak walka przekraczała dopuszczalne normy, wówczas do akcji wkraczała straż uniwersytecka. Szybko rozdzielała co bardziej krewkich i wsadzała do… karceru. Tak, tak, uniwersytet w Coimbrze ma na wyposażeniu swoją salę więzienną. Część z oknami, część bez. Część z toaletą, cześć bez. Wtedy ci mający mniej szczęścia, którzy nie mieli sedesu w swojej celi, musieli szybko rozpocząć procesy pojednawcze z innymi uwięzionymi przedstawicielami nielubianych kierunków. Tak często dochodziło do zgody. Straż uniwersytecka ponoć działa w Coimbrze do dziś. Jej zadania są jednak jedynie reprezentacyjne.

To nie tylko jedna z najsłynniejszych, lecz także jedna z najstarszych uczelni w Europie. Należąca do słynnej dziesiątkizawartość zablokowana

Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się