Odkryto bursztyn wart miliard złotych

INWESTYCJE \ Resort gospodarki morskiej potwierdza obecność złóż na Mierzei Wiślanej

numer 2278 - 15.03.2019Gospodarka

Udało nam się potwierdzić, że na Mierzei Wiślanej są dwa złoża bursztynu – mówi Michał Kania z resortu gospodarki morskiej. Wyjaśnił, że szczegóły dotyczące wielkości złóż będą znane jeszcze w tym roku. Według ekspertów zalegający w nich bursztyn może być wart miliard złotych. – Jego wydobycie musi się odbyć wraz z trwaniem robót budowlanych przy przekopie – dodał Kania.

O obecności bursztynu w miejscu przekopu Mierzei Wiślanej mówiło się już w 2016 r. Wspomniał o tym w jednym z wywiadów Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego. Mówił wtedy, że tamtejsze złoża bursztynu mogą być warte około miliarda złotych. Teraz okazało się, że to prawda.

– Na razie geologom udało się tylko potwierdzić, że są tam dwa złoża. Wszystko będziemy wiedzieli jeszcze w tym roku – powiedział portalowi Money.pl Michał Kania, rzecznik Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. – Obecnie trwają analizy tego, jak złoża są duże, na jakiej głębokości i czy można je wydobyć w sposób bezpieczny dla środowiska. Potem będzie trzeba biznesowo przeanalizować, czy to może się opłacać – wyjaśnił Michał Kaniazawartość zablokowana

Autor: Jan Kamieniecki


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się