Nord Stream 2 ominie unijne prawo?

​ENERGIA \ Rosjanie chcą ograniczyć wpływ UE na kontrowersyjny gazociąg

numer 2278 - 15.03.2019Gospodarka

Konsorcjum budujące Nord Stream 2 rozważa przekazanie ostatniego, biegnącego przez wody terytorialne Niemiec odcinka gazociągu osobnej spółce, wskutek czego tylko on podlegałby unijnej dyrektywie gazowej – poinformował w czwartek „Financial Times”. Oznaczałoby to, że zdecydowana większość liczącego blisko 1200 km rurociągu pozostałaby poza jurysdykcją Unii Europejskiej.

Financial Times”, powołując się na źródła zbliżone do konsorcjum Nord Stream 2 AG, napisał, że zgodnie z przedstawionym mu pomysłem ostatnie 50 km rurociągu na niemieckich wodach terytorialnych należałoby do odrębnej spółki, która odpowiadałaby też za zarządzanie tym odcinkiem. Pozostała część liczącego blisko 1200 km połączenia gazowego przez Morze Bałtyckie z Rosji do Niemiec pozostałaby w ten sposób poza jurysdykcją Unii Europejskiej.

Według brytyjskiego dziennika przyjęcie takiego rozwiązania i struktury korporacyjnej „znacząco podkopałoby” decyzje państw Unii Europejskiej podjęte w lutym tego roku, że cały rurociąg powinien podlegać unijnym przepisom energetycznym, obejmującym m.in. niedyskryminacyjne taryfy na transport gazu i zapewnienie dostępu do rurociągu stronom trzecimzawartość zablokowana

Autor: Jan Kamieniecki


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się