​Bociany wracają do domu

numer 2279 - 16.03.2019

Wprawdzie jedna jaskółka wiosny nie czyni, ale pojawienie się bocianów zwiastuje, że wiosna już tuż-tuż. – Spodziewamy się, że ok. 18–19 marca w powiecie siedleckim pojawiają się pierwsze bociany. Co roku ich przylot odbywa się mniej więcej o tej porze – mówi „Dodatkowi Mazowieckiemu” Piotr Kuchta, wiceprezes siedleckiej Grupy EkoLogicznej.

Są symbolem szczęścia, dobrobytu dla domostwa, na którego dachu uwiją swoje gniazda. Bocian jest ptakiem chronionym. Najczęściej można go spotkać na terenach zielonych, wilgotnych oraz w pobliżu osad zamieszkiwanych przez ludzi. Ptak może osiągnąć nawet metr długości, a rozpiętość jego skrzydeł może dochodzić do nawet dwóch metrów. W trakcie lotu bocian może wykonać nawet dwa uderzenia skrzydłami w przeciągu jednej sekundy. Ptaki latają tylko w dzień i zawsze nad lądem. Niebawem bociany przylecą do Polski. Dotychczasowe wyniki przeprowadzonych przez specjalistów badań wskazują, że bociany upodobały sobie Polskę, a szczególnie Mazowsze, bo dla nich to jeden z ulubionych regionów. Na ich przylot z ciepłych krajów musimy poczekać jeszcze parę dni.

– Spodziewamy się, że ok. 18–19 marca w powiecie siedleckim pojawiają się pierwsze bociany. Co roku ich przylot odbywa się mniej więcej o tej porze – mówi „Dodatkowi Mazowieckiemu” Piotr Kuchta, wiceprezes siedleckiej Grupy EkoLogicznej. Jak zwraca uwagę w rozmowie z nami Piotr Kuchta, warunki pogodowe do tej pory były sprzyjające i nie ma na razie powodów, by przylot ptaków miał się opóźnić. – W ciągu tygodnia powinny się pojawić u nas – dodaje Piotr Kuchtazawartość zablokowana

Autor: Anna Gębalska-Berekets


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się