​Śląskie to serce przemysłu, lider eksportu i miejsce inwestycji

numer 2279 - 16.03.2019

Rządowy program dla Śląska jest dokumentem realnym. Projekt zawiera zintegrowany zestaw działań inwestycyjnych i miękkich. Jest to pierwszy program w polityce regionalnej rządu, który stanowi jednocześnie narzędzie koordynujące krajowe i europejskie źródła finansowania rozproszone w wielu programach i instytucjach – mówi senator Leszek Piechota z Prawa i Sprawiedliwości w rozmowie z Agnieszką Kołodziejczyk.

Wspólnie z panem senatorem Andrzejem Misiołkiem zaprosiliście Państwo media naszego regionu na konferencję prasową na temat szczegółów „Nowej Piątki” Prawa i Sprawiedliwości, na którą składa się: 500+ od pierwszego dziecka, młodzi Polacy do 26. roku życia bez PIT, niższy PIT dla pracowników, trzynasta emerytura dla każdego emeryta, przywrócenie połączeń autobusowych w Polsce, a także innych realizowanych przez rząd ważnych programów (Maluch+, Mama 4+) pomocy dla niepełnosprawnych oraz podwyżek emerytur i rent. Które z tych punktów w Pana opinii są najważniejsze dla Polski i naszego regionu i dlaczego?

„Nowa Piątka” partii Prawo i Sprawiedliwość jest programem pokoleniowym, a nie branżowym. Nie jest przeznaczony dla określonych grup zawodowych, lecz został skonstruowany dla osób młodych, dopiero wchodzących w życie zawodowe, rodzin z dziećmi oraz emerytów i rencistów. Tym samym jest to program w swych celach całościowy i spójny, i trudno jednoznacznie wskazać, który z jego elementów jest mniej lub bardziej ważny. Na pewno jednak osobiście uznałbym, że program 500+ dla pierwszego dziecka pełni absolutnie kluczową rolę dla wielu młodych Polaków, którzy wkraczają w dorosły wiek i jednocześnie planują założenie rodziny i posiadanie co najmniej dwójki dzieci. Wiemy, że obecny przyrost naturalny w Polsce jest stosunkowo niski, a jego źródła tkwią m.in. w nie do końca zadowalającej stopie życiowej. Dlatego też priorytetem dla partii Prawo i Sprawiedliwość jest zapewnienie młodym rodzinom realnego bezpieczeństwa ekonomicznego na ich starcie i nie tylko.

Skoro już o standardzie życia mówimy, równie kluczowe są projekty dotyczące trzynastej emerytury oraz planu przywrócenia połączeń autobusowych. Śląsk słynie z kultywowania międzypokoleniowych więzi i szacunku dla starszych członków rodzin. Należy pamiętać, że obywatele w wieku emerytalnym są ludźmi pełnymi pasji, posiadającymi wiele zainteresowań. Partia Prawo i Sprawiedliwość nie zapomina o Polakach, którzy przez dziesiątki lat pracowali dla przyszłości kraju i składa im w ten sposób hołd. Jeśli zaś sprawa tyczy się przywrócenia oraz zwiększenia połączeń międzymiastowych i międzygminnych, to realizacja tego projektu przyniesie konkretny zysk ekologiczny, polegający na drastycznym ograniczeniu emisji spalin do atmosfery w związku ze zmniejszeniem ilości się używanych samochodów osobowych.

 

Jak ocenia Pan rolę naszego regionu w realizacji programów zaproponowanych przez Prawo i Sprawiedliwość w ciągu minionych trzech lat i w przyszłości? Jaką rolę powinna odegrać w naszym regionie współpraca samorządu i rządu?

Możemy uznać, że woj. śląskie pełni rolę serca przemysłu polskiego, choć jest czymś więcejzawartość zablokowana

Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się