fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Tysiące uczniów ofiarami strajku ZNP

EDUKACJA \ Będzie protest, nie będzie promocji?

numer 2280 - 18.03.2019Polska

Zapowiadając strajk nauczycieli, szef ZNP zapewniał, że uczniowie nie ucierpią. Ile warte były takie deklaracje? Po groźbie Sławomira Broniarza już wiadomo, że walcząc o podwyżki, nie wyklucza braku promocji dla setek tysięcy dzieci. Taki szantaż wywołał polityczną burzę. „Niedopuszczalne”, „skandaliczne”, „przekroczona granica” – to najczęstsze komentarze.

Na okładce najnowszego numeru „Gazety Polskiej” opublikowano zdjęcie Sławomira Broniarza i tytuł „ZNP bierze dzieci za zakładników”. To oburzyło szefa Związków Nauczycielstwa Polskiego, który nawet straszył pozwem za rzekome naruszenie dóbr osobistych.

A w sobotę Broniarz pojawił się w studiu Radia Zet i udzielił wywiadu, w którym opowiadał o planowanym strajku, sporze zbiorowym z rządem, żądaniach płacowych. I możliwych scenariuszach.

„Nie możemy zapominać i nie możemy bagatelizować faktu, że w kompetencji nauczycieli, rady pedagogicznej, leży klasyfikowanie, ocenianie i promowanie uczniów. I to też jest potężny oręż w ręku nauczycieli, chcielibyśmy, żeby rząd miał tego świadomość. Jeżeli skorzystamy także z tego oręża, to będziemy mieli w edukacji totalny kataklizm związany z rekrutacją albo zakończeniem kolejnych cykli edukacyjnych przez dzieci, uczniów polskich szkół” – powiedział Broniarz.

Te słowa, będące wprost wypowiedzianą groźbą, zszokowały Polaków. Zwłaszcza uczniów i ich rodziców. Wywołały także liczne komentarze polityków.

„To wykorzystywanie dzieci do walki politycznej” – stwierdziła poseł Joanna Lichocka w programie „7x24”. Inni goście audycji prowadzonej przez Katarzynę Gójską także nie kryli oburzenia, nawet politycy opozycji. „Została przekroczona granica” – podkreślił senator PSL Jan Filip Libickizawartość zablokowana

Autor: Grzegorz Broński


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się