Katecheta nie powinien strajkować z ZNP

OŚWIATA \ W naszej opinii katecheta nie powinien się angażować w akcję strajkową ZNP – uważa ksiądz Paweł Płaczek, dyrektor wydziału katechetycznego Kurii Metropolitalnej w Szczecinie. Katecheci są za podwyżkami, ale forma protestu jest niedopuszczalna.
W związku z pytaniami nauczycieli katechetów w sprawie protestów ZNP ksiądz Paweł Płaczek napisał list do katechetów. Czytamy w nim m.in., że „Katecheta realizuje wyjątkowe powołanie, wypełniając swą misję względem Pana Boga, Kościoła i uczniów. W naszej opinii nauczyciele religii nie powinni angażować się w tego rodzaju akcje strajkowe. Ponadto statut katechety jasno precyzuje, że katecheci nie angażują się w działalność związków zawodowych, szczególnie wrogo nastawionego do Kościoła ZNP”.
Opinie księdza Pawła Płaczka nie spodobały się przewodzącemu postkomunistycznego ZNP w Zachodniopomorskiem. W lokalnym dodatku do „Gazety Wyborczej” Adam Zygmunt napisał: „Katecheta to też nauczyciel, chociaż płaci mu dyrektor szkoły, czyli podatnik, a program katechezy reguluje już nie szkoła, tylko Kościół. Katecheci, z którymi rozmawiałem, popierają nasz protest i też są pismem kurii wzburzeni”.
„To wszystko każe się zastanowić, czy wyprowadzenie lekcji religii ze szkół nie jest dobrym pomysłem. Skoro to »misja względem pana Boga«, jak pisze kuria, to może nauczycieli religii nie powinno wynagradzać państwo, tylko Kościół? Ciekawe, czy za »co łaska« chcieliby pracować?” – ironizował Adam Zygmunt.
Ksiądz Płaczek przyznaje, że jest za tym, żeby nauczyciele zarabiali więcej, ale ZNP chce wykorzystać instrumentalnie katechetów, aby brali udział w proteście. Jego zdaniem Związek Nauczycielstwa Polskiego nigdy nie wstawiał się za katechetami. – Każdy może sobie zdanie wyrobić na ten temat, gdy wpisze w internecie „ZNP a lekcje religii” – mówi „Codziennej” ksiądz Paweł Płaczek. – Nie znajdziemy żadnego przykładu, że są pozytywnie nastawieni do katechetów. Od dłuższego czasu mam sygnały, że wręcz chcą ograniczyć lekcje religii. Przewodniczący tego związku deklaruje, że religia jest niepotrzebna i elementy chrześcijańskie powinny zniknąć ze szkół – mówi „GPC”.
Ksiądz Paweł Płaczek dodaje, że w Zachodniopomorskiem jest 1000 katechetów, z czego 400 to duchowni. – Mam bezpośredni kontakt z katechetami i zdecydowana większość z nich nie weźmie udziału w proteście ZNP – mówi ksiądz Paweł Płaczek.
 
     

SUBSKRYBUJ aby mieć dostęp do wszystkich tekstów gpcodziennie.pl

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@gpcodziennie.pl

W tym numerze