Dla tych, którzy kochają niespodzianki

CZARNOGÓRA \ Zachwyty nad Pivskiem

numer 2290 - 29.03.2019Podróże

Niewielu z przemierzających samochodem środkową Czarnogórę kierowców ma prawo spodziewać się takich widoków. Zwłaszcza w momencie, gdy silnik na coraz to wyższych obrotach jest zmuszony walczyć z coraz bardziej stromymi podjazdami i serpentynami. Nie, nikt z prowadzących nie spodziewa się wtedy nagrody, która mogłaby czekać za następnym tunelem w skale. A jednak.

Trasa nr 762 prowadzi z czarnogórskiej Podgoricy do bośniackiego Sarajewa. Jest długa i dość wąska. Z początku podwyższa ciśnienie kierowcom tylko wówczas, gdy przychodzi moment, aby minąć się z autem jadącym z naprzeciwka. Poza tam bez większych rewelacji. Ot, zwykła droga przez góry. Monotonna i nużąca. To jednak złudne wrażenie samego początku. Ta droga należy bowiem bez wątpienia do jednych z najbardziej nieprawdopodobnych ekspozycyjnie tras całej Europy. To swoiste połączenie Magistrali Adriatyckiej – tak dobrze znanej naszym rodakom, którzy przemierzają własnymi autami Słowenię, Chorwację i Czarnogórę w poszukiwaniu plaż i słońca – z najpiękniejszymi trasami środkowej Norwegii, poprowadzonymi między górami, przepaściami oraz wzdłuż malowniczych mostów przerzuconych ponad błękitnymi fiordami. Kto by się spodziewał, że taka motoryzacyjna gratka może czekać znudzonych kierowców podróżujących po zapomnianych Bałkanach kontynentalnych? A jednak. Może.

Najbardziej ekspozycyjny widokowo odcinek trasy to ten znajdujący się mniej więcej w połowie długości między stolicami dwóch sąsiednich krajów. Czarnogórski odcinek szosy w odległości ok. 20 km od granicy z Bośnią i Hercegowiną przeistacza się w taką formę, która sprawia, że coraz więcej pasażerów jedzie z przyklejonymi do szyby nosami. A rozentuzjazmowane dzieci co i rusz błagają rodziców, aby ci znowu się zatrzymali. Co nie jest znowu takie oczywiste. Drogę przez większą część zewsząd otaczają strome i kamieniste klify. Widokowe zatoczki zdarzają się zaś raz na kilka kilometrów. I wtedy można wysiąść. I podziwiać.

Trasa nr 762 na pewno zadziwiazawartość zablokowana

Autor: Stefan Czerniecki


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się