fot. Henry Nicholls/Reuters

Osiem razy „nie”

LONDYN \ Kończy się czas premier May

numer 2290 - 29.03.2019Świat

Brytyjscy posłowie odrzucili w ośmiu głosowaniach pod rząd wszystkie opcje rozwiązania kryzysu wokół brexitu. Premier Theresie May kończy się czas na wysunięcie kolejnych pomysłów.

W środę późnym wieczorem w Izbie Gmin przeprowadzono tzw. głosowania sondażowe. Nie były prawnie wiążące, ale miały pokazać rządowi, które rozwiązanie kryzysu byłoby do zaakceptowania przez Izbę. Okazało się, że żadne – w ośmiu głosowaniach nie udało się ani razu zdobyć większości.

Największym powodzeniem wśród posłów cieszył się plan przeprowadzenia kolejnego referendum (268 głosów za z 650) oraz pozostania w unii celnej (264). Zaproponowany przez laburzystów łagodny brexit, w którym Wielka Brytania byłaby nadal blisko związana z UE, dostał 237 głosów za i 307 przeciw. Pozostałe propozycje – wyjście bez umowy, umowa o wspólnym rynku czy cofnięcie artykułu 50 i pozostanie w UE – też nie otrzymały większości głosów.

Sekretarz ds. brexitu Steven Barclay powiedział posłom, że głosowania te pokazują, iż nie ma prostej drogi naprzód. Po raz kolejny wygłosił również zdanie, że wynegocjowana przez rząd umowa z Brukselą jest najlepszą opcją na przełamanie kryzysu.

Premier May ma czas do końca tygodnia na przegłosowanie swojej umowy, jeżeli chce dostać od UE przedłużenie brexitu do 22 majazawartość zablokowana

Autor: Wiktor Młynarz


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się