fot. Tytus Żmijewski/PAP

Zasady demokracji według PO

SKANDAL \ Bydgoscy radni KO woleli nagrodzić muzeum mydła niż zasłużonego opozycjonistę

numer 2290 - 29.03.2019Polska

Rada Miasta Bydgoszczy podjęła decyzję o przyznaniu corocznych Medali Kazimierza Wielkiego. Nie zabrakło jednak kontrowersji. Wbrew długoletniej tradycji o akceptacji kandydatur wysuniętych przez opozycję pominięty został zaproponowany przez radnych PiS długoletni opozycjonista i wybitny lekarz prof. Roman Kotzbach. Większość w bydgoskiej RM stanowią radni Koalicji Obywatelskiej.

W tym roku nominowani do otrzymania Medalu Kazimierza Wielkiego są: Klub Sportowy Chemik, Muzeum Mydła i Historii Brudu oraz pan Tomasz Izajasz – ogłosiła laureatów przewodnicząca bydgoskiej RM Monika Matowska. – Jak co roku spośród grupy zgłoszonych kandydatur wybrano kilka. Uznaliśmy, że dobrą praktyką będzie wprowadzenie trzech medali po to, żeby zyskał on na swojej wartości – stwierdziła.

Decyzja ta spotkała się ze zdecydowanym sprzeciwem radnych Prawa i Sprawiedliwości. – Poproszono nas, żebyśmy złożyli pisemnie kandydaturę klubu radnych PiS. Zgłosiliśmy prof. Romana Kotzbacha, osobę niezwykle zasłużoną dla miasta i Polski. Niestety nie spotkała się z uznaniem – mówił szef klubu radnych PiS Jarosław Wenderlich.

– Do rady miasta wpłynęło dziesięć stanowisk różnych organizacji patriotycznych, które wskazują, że osoba przez nas proponowana, prof. Roman Kotzbach, jest jak najbardziej wskazana do odznaczenia takim medalem. Liczyliśmy na dyskusję, konsultację. Nic z tego. Dlatego wnioskuję o autopoprawkę i dopisanie do listy pana profesora. Nie ma żadnych ograniczeń, takich medali możemy przyznać 4, 5 albo 10... – powiedział podczas dyskusji przed głosowaniem Jarosław Wenderlich. Nic nie wskórał, zdominowana przez działaczy PO rada miasta nie przyjęła kandydatury profesora.

– Wyrządzamy krzywdę tym, którzy taki medal dostaną, to nie jest już medal rady miasta, ale Koalicji Obywatelskiejzawartość zablokowana

Autor: ADRIAN SIWEK


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się