Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ » x

​W poniedziałek dalsze rozmowy

Dodano: 30/03/2019 - numer 2291 - 30.03.2019
SPOŁECZEŃSTWO \ Ze strony rządu i całego środowiska Zjednoczonej Prawicy jest absolutna wola dojścia do porozumienia z nauczycielami – zapewniał wczoraj marszałek Senatu Stanisław Karczewski. W poniedziałek w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” odbędzie się kolejne spotkanie związków nauczycielskich z rządem i pracodawcami.
Marszałek Karczewski wyraził nadzieję, że poniedziałkowe rozmowy zakończą się dobrym porozumieniem. – W perspektywie jest dobro dzieci, przecież najważniejsze jest to, aby odbyły się egzaminy i by dzieci nie straciły na tej sytuacji – mówił marszałek Senatu w radiowej Trójce. Dodał, że stronie rządowej zależy, aby nie doszło do strajku, i podkreślił, że jest przekonany, że wicepremier Beacie Szydło uda się poprowadzić skuteczne rozmowy.
Według marszałka przewodniczący Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz jest stroną sporu politycznego. Podkreślił, że szef ZNP nie pokazuje się z politykami PiS, tylko opozycji. – Często widać przewodniczącego wśród polityków totalnej opozycji. Szef ZNP bardzo często reprezentował poglądy polityczne i zachowywał się w sposób polityczny – mówił Karczewski.
Przed poniedziałkowym spotkaniem Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” skierowała do premier Beaty Szydło pismo z postulatami. „Stosownie do prośby zgłoszonej przez stronę rządową podczas obrad Rady Dialogu Społecznego 25 marca br. w sprawie sytuacji w oświacie, a dotyczących sprecyzowania postulatów NSZZ »Solidarność«, informuję, że za najpilniejsze uznajemy kwestie dotyczące pilnego uregulowania podwyżki płac nauczycieli w 2019 r.” – napisano w stanowisku sekcji oświaty „S”. Wymieniono też inne postulaty. „Domagamy się podniesienia kwoty bazowej dla nauczycieli, określonej w ustawie budżetowej państwa w 2019 r., o wskaźnik 15 proc. w stosunku do kwoty bazowej określonej w ustawie budżetowej państwa, obowiązującej na dzień 31 grudnia 2018 r.” – podkreślił w piśmie do wicepremier Szydło przewodniczący Sekcji Oświaty „S” Ryszard Proksa. „Ponadto ponownie podnosimy konieczność zmiany systemu wynagradzania nauczycieli w oparciu o przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej, dlatego domagamy się rozpoczęcia prac w tym zakresie w terminie, który umożliwiłby jego wdrożenie w 2020 r.” – dodał.
Po ostatnim spotkaniu w miniony poniedziałek strona związkowa miała doprecyzować oczekiwania i w miarę możliwości uzgodnić stanowiska.
 
     

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów

SUBSKRYBUJ aby mieć dostęp do wszystkich tekstów gpcodziennie.pl

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@gpcodziennie.pl

W tym numerze