W hołdzie ofiarom zbrodni katyńskiej

KINO HISTORyCZNE \ 10. Przegląd Filmowy „Echa Katynia”

numer 2300 - 10.04.2019Kultura

Pięć produkcji filmowych dotyczących zbrodni katyńskiej i pokazujących jej obecne znaczenie w Polsce i na świecie można zobaczyć podczas przeglądu filmowego „Echa Katynia” organizowanego przez Biuro Edukacji Narodowej IPN. Oprócz projekcji filmowych odbędą się spotkania z twórcami filmowymi, reżyserami, historykami, pisarzami i świadkami historii.

Celem przeglądu jest upamiętnienie ofiar zbrodni katyńskiej. Jak podkreślają organizatorzy z Instytutu Pamięci Narodowej, w repertuarze znajdują się dzieła reżyserów polskich i zagranicznych, będące refleksją zarówno nad zbrodnią katyńską, jak i innymi zbrodniami systemów totalitarnych.

Przegląd rozpocznie się jutro o godz. 11 w stołecznym kinie Luna pokazem edukacyjnym filmu „Katyń – ostatni świadek” w reżyserii Piotra Szkopiaka. Dziennikarz Stephen Underwood (Alex Pettyfer) poznaje biografię Iwana Kriwoziercewa alias Michała Łobody (Robert Więckiewicz). Zaintrygowany historią dociera do informacji o tym, co naprawdę wydarzyło się w Katyniu. Ich ujawnienie wpłynie na losy całej powojennej Europy.

Kolejnym filmem, który będzie można zobaczyć podczas przeglądu, jest „Ofiara pionków” (reż. Asen Władimirow, 2018). Film przedstawia burzliwą historię Bułgara dr. Marko Markowa, członka Międzynarodowej Komisji Lekarskiej, powołanej przez Niemców po odkryciu zwłok tysięcy polskich oficerów zamordowanych przez NKWD pod Katyniem. Z kolei „Czaszka z Katynia” (reżzawartość zablokowana

Autor: Anna Krajkowska


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
-->