fot. Marcin Bielecki/PAP

Antifie przeszkadzają polskie barwy

ROCZNICA \ 74. rocznica wyzwolenia obozu w Ravensbrück

numer 2304 - 15.04.2019Polska

W weekend w Ravensbrück odbyły się uroczystości związane z 74. rocznicą wyzwolenia tego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego. – Przyjechaliśmy dzień wcześniej, bo wiedzieliśmy, że do zakłócenia niedzielnych uroczystości szykuje się niemiecka Antifa – mówi Wojciech Woźniak, prezes Fundacji Polskich Wartości ze Szczecina. – Oni teraz nam zarzucają, że jesteśmy faszystami – ubolewa.

Fundacja Polskich Wartości od trzech lat organizuje wyjazdy do Ravensbrück, w rocznicę wyzwolenia tego obozu przez Armię Czerwoną. Za każdym razem jest coraz więcej autobusów z młodzieżą, kibicami, kombatantami. Od kilku lat w organizację obchodów angażuje się także bp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński.

Jak mówi Wojciech Woźniak z Fundacji Polskich Wartości, z roku na rok na uroczystościach jest coraz więcej Polaków. Od dwóch lat zaczęła się jednak na nich pojawiać niemiecka Antifa. – Niemcy nie pozwalają nam okazywać takich symboli jak biała-czerwona opaska z symbolem NSZ – ujawnia Woźniak. – Twierdzą, że to symbol faszystowski, i wmawiają nam, że dokonujemy popularyzowania faszyzmu. Z kolei Antifa stara się narzucić jedynie obowiąującą narrację, że w Ravensbrück mordowane były lesbijki ze względu na swoją orientację seksualną.

Ravensbrück był największym obozem koncentracyjnym dla kobiet w czasie II wojny światowej. Przebywało w nim 132 tys. więźniarek z 27 krajów, z czego śmierć poniosło 90 tys. Największą grupę zamordowanych stanowiły Polki, których męczeńską śmiercią zginęło ponad 32 tys. Pierwsze nasze rodaczki trafiły tu już we wrześniu 1939 r. Były to: działaczki polonijne z Niemiec, członkinie Związku Polaków w Niemczech, Związku Harcerstwa Polskiego w Niemczech, działaczki spod znaku Rodła i nauczycielki języka polskiegozawartość zablokowana

Autor: Tomasz Duklanowski


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
-->