fot. Filip Błażejowski/Gazeta Polska

Sondaż: Chcecie podwyżek? Więcej pracujcie!

EDUKACJA \ Dziś egzaminy ósmoklasistów

numer 2304 - 15.04.2019Temat Dnia

Zdaniem 67 proc. respondentów polscy nauczyciele powinni pracować przez tyle samo godzin, ile ich koledzy w Unii Europejskiej – wynika z sondażu wykonanego dla „Gazety Polskiej”. Coraz głośniej zaczyna się również mówić o głębokiej reformie edukacji z likwidacją Karty nauczyciela włącznie. Premier Mateusz Morawiecki zaprosił wszystkich zainteresowanych systemem edukacji w Polsce do okrągłego stołu.

Trwa największy strajk nauczycieli w ostatniej dekadzie. Związek Nauczycielstwa Polskiego, który z pewnością liczył na paraliż egzaminu gimnazjalnego i ósmoklasisty, teraz ma nadzieję na zaszkodzenie maturzystom. Wszystko dlatego, że przez masowy protest mogą nie zebrać się rady klasyfikacyjne, które dopuszczają do egzaminów w maju. Takiej formy protestu nie popiera większość Polaków. Według badania IBRiS dla WP ponad 80 proc. badanych jest przeciwko takiemu rozwiązaniu, z czego zdecydowanie źle wyraża się o tym 60 proc. Według tego samego badania 64 proc. Polaków popiera pomysł okrągłego stołu w sprawie edukacji. – Chcemy tego dokonać, żeby podwyżki dla nauczycieli były jak najszybsze. W naszym przypadku proponujemy okrągły stół. Zapraszamy do tego okrągłego stołu nauczycieli wychowawców, pedagogów, związkowców, ale także rodziców. Zapraszamy wszystkich, którym leży na sercu dobro polskiej szkoły, jakość polskiego kształcenia – mówił premier podczas sobotniej konwencji PiS. Sprzeciwiło się temu ZNP. Kierownictwo ZNP jednoznacznie negatywnie odniosło się do tego pomysłu. Przy okrągłym stole możemy mówić o potrzebie reformowania polityki edukacyjnej – mówił w weekend Sławomir Broniarz.

Polacy również dostrzegają konieczność reformy edukacji. Jak wynika z badania Instytutu Pollster na zlecenie „Gazety Polskiej”, aż 68 proc. respondentów uważa, że polscy nauczyciele powinni pracować przy tablicy tyle co ich koledzy w innych krajach Unii Europejskiejzawartość zablokowana

Autor: Jacek Liziniewicz


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
-->