Miliardowe wsparcie dla rodzin

BADANIE \ Centrum Analiz Ekonomicznych obliczyło korzyści gospodarstw domowych

numer 2305 - 16.04.2019Gospodarka

Reformy podatkowo-świadczeniowe przyjęte przez Sejm obecnej kadencji powodują, że gospodarstwa domowe zyskują 32,7 mld zł rocznie. Po uwzględnieniu wchodzącego w życie w lipcu br. świadczenia 500+ na pierwsze dziecko reformy zwiększają zakres finansowego wsparcia rodzin o 39,6 mld zł rocznie – wynika z najnowszego raportu Centrum Analiz Ekonomicznych CenEA.

Wsparcie rodzin z dziećmi to najistotniejszy, ale niejedyny element pakietu rozwiązań przyjętych przez rząd Zjednoczonej Prawicy. Na całkowite korzyści gospodarstw domowych wynikające ze stałych rozwiązań składają się również wzrost rent i emerytur ponad ustawową waloryzację 4,5 mld zł rocznie, wprowadzenie darmowych leków z wykazu dla osób w wieku 75+ (0,7 mld zł) i wsparcie w ramach programu „Za życiem” (0,6 mld zł).

Zgodnie z raportem niektóre rozwiązania przyjęte w ramach systemu podatkowego odbiły się negatywnie na portfelach gospodarstw domowych. Są wśród nich: utrzymanie wyższych stawek VAT, który obciąża budżety gospodarstw domowych kwotą ok. 4,5 mld zł rocznie, podatek bankowy, który przynosi budżetowi państwa dodatkowe korzyści w wysokości 3,6 mld zł, oraz podatek solidarnościowy podnoszący podatki bezpośrednie o ok. 1,2 mld złzawartość zablokowana

Autor: Paweł Woźniak


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
-->