fot. Dado Ruvic/Reuters

50 mln pasażerów na polskich lotniskach

TRANSPORT \ PwC uważa budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego za uzasadnioną

numer 2305 - 16.04.2019Gospodarka

Choć samolotami podróżujemy rzadziej niż przeciętny Europejczyk, to liczba pasażerów na polskich lotniskach wciąż rośnie. W tym roku zwiększy się o 10,5 proc. i sięgnie 50 mln osób – wynika z analizy opublikowanej w poniedziałek przez firmę doradczą PwC. Autorzy raportu uważają, że budowa dużego hubu lotniczego pod Warszawą jest uzasadniona.

Według najnowszego raportu firmy doradczej PwC statystyczny Polak odbywa 1,2 podroży lotniczej rocznie, zaś średnia europejska jest dwukrotnie większa. Niemcy wsiadają do samolotu trzy, a Holendrzy ponad 4,5 razy rocznie. W ostatnich latach liczba pasażerów na polskich lotniskach wciąż jednak rośnie. Tegoroczny wzrost o 10,5 proc. jest mniejszy niż w 2018 r., kiedy liczba pasażerów wzrosła o 15 proc. do 45 mln, ale zeszłoroczny wzrost związany był głównie ze zwiększeniem połączeń czarterowych, czyli pozarozkładowych.

Jednocześnie zaobserwowano spadek punktualności zarówno przewoźników, jak i portów lotniczych, które nie nadążają z obsługą zwiększonego ruchu. Wśród nich jest warszawskie Lotnisko Chopina, które obecnie obsługuje niespełna połowę ruchu, czyli ok. 20 mln pasażerów. Nie ma jednak szans na większy rozwój, bo nawet po rozbudowie obsłuży do 28 mln osóbzawartość zablokowana

Autor: Adam Maciejewski


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
-->