Przyszły budżet UE bardzo dobry dla Polski

FINANSE \ Premier spotkał się w Brukseli z komisarzami UE ds. budżetu, energetyki i rolnictwa

numer 2305 - 16.04.2019Gospodarka

 Unijny budżet na lata 2021–2027 będzie bardzo dobry dla Polski – powiedział w poniedziałek w Brukseli premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z komisarzem UE ds. budżetu Guentherem Oettingerem. Szef rządu rozmawiał też z komisarzem rolnictwa Philem Hoganem o zwiększeniu dopłat dla polskich rolników i o przyszłej polityce rolnej UE.

Morawiecki po spotkaniu z Oettingerem podkreślił, że rozmowy z komisarzem na temat unijnego budżetu na lata 2021–2027 są poufne i nie są jeszcze zakończone, ale były konstruktywne i wyraźnie nabierają przyspieszenia. – Jestem przekonany, że ten budżet dla Polski będzie bardzo dobry. On będzie odpowiadał potrzebom dalszego rozwoju naszej infrastruktury drogowej, gazowej, energetycznej, a także internetowej, która zwiększy efektywność działania usług publicznych – zapewnił premier.

– Chcemy, by Polska miała jak najbardziej innowacyjne przemysły. Chcemy, żeby polscy inżynierowie zarabiali jak najwięcej. Chcemy, żeby polskie wynagrodzenia były wreszcie, za kilka lub kilkanaście lat, takie jak w krajach Europy Zachodniej. Temu ma służyć również budżet Unii Europejskiej – podkreślił szef rządu. Dodał, że podczas negocjacji Polska zabiega, by nowy budżet UE coraz lepiej odpowiadał naszym priorytetom.

– Chodzi o rozwój infrastruktury, innowacyjności, polityki obronnej, ale też o zapobieganie tym ryzykom, przed którymi Europa stanęła w ostatnich latach – powiedział Morawiecki. Jako przykład podał migrację i pomoc państwom w północnej Afryce i na Bliskim Wschodzie, które są w trudnym położeniu. – Widzę coraz lepsze dostosowanie priorytetów europejskiej polityki budżetowej do naszej strategii budżetowej i to jest bardzo duże osiągnięcie ostatnich kilku miesięcy – podsumował premier.

Podczas wizyty w Brukseli szef polskiego rządu spotkał się też z unijnym komisarzem ds. rolnictwa Philem Hoganem. Wśród poruszanych tematów była Wspólna Polityka Rolna w kolejnej perspektywie finansowej na lata 2021–2027, w tym wyrównywanie dopłat bezpośrednich dla rolników. Polska od lat zabiega o to, by polscy rolnicy dostawali takie dopłaty jak niemieccy czy francuscy farmerzy.

Hogan i Morawiecki rozmawiali też o polityce rozwoju obszarów wiejskich. To drugi, po dopłatach bezpośrednich, filar Wspólnej Polityki Rolnej. Jego celem ma być niwelowanie nierówności w poziomie życia regionów wiejskich. Podczas spotkania poruszono również m.in. problem wykorzystania środków UE na ekologiczną, bardziej efektywną hodowlę zwierząt. – Rozmawialiśmy z komisarzem Hoganem o tym, w jaki sposób wykorzystać środki, które jeszcze są dostępne w budżecie unijnym, żeby poprawić dobrostan zwierząt, żeby poprawić środki, które mogą wpływać na pozytywną, ekologiczną, efektywną hodowlę zwierząt w Polsce – powiedział po spotkaniu premier.

Morawiecki podczas konferencji w Brukseli wspomniał też o planowanej w tym tygodniu wizycie w USA. – Przede wszystkim mam tam spotkania z inwestorami, ze środowiskami z Wall Street w Nowym Jorku, ale także z mediami amerykańskimi i tymi przedsiębiorcami, którzy chcą w Polsce inwestować – powiedział szef rządu. – My chcemy przyciągać amerykański kapitał na nowoczesne inwestycje, bo to się przekłada na wysokopłatne miejsca pracy. To jest część planu na rzecz odpowiedzialnego rozwoju, więc to jest jeden z głównych powodów mojej półtoradniowej wizyty w Stanach Zjednoczonych – podsumował premier.

(PAP)Autor: Jan Kamieniecki-->