fot. Dado Ruvic/Reuters

Cyberkalifat wciąż groźny

TERRORYZM ISLAMSKI \ W Niemczech mieszka prawie 2,5 tys. potencjalnych terrorystów

numer 2305 - 16.04.2019Świat

 Państwo Islamskie zostało rozbite w Syrii, ale jest wciąż niezwykle groźne w internecie – przekonuje szef niemieckiego Urzędu Ochrony Konstytucji (BfV) Thomas Haldenwang.

W rozmowie z „Welt am Sonntag” Thomas Haldenwang ostrzegał przed działalnością dżihadystów w sieci, za pomocą której rekrutują nowych członków i przekonują ich do dokonywania zamachów. Służby szacują liczbę ludzi, których charakteryzują jako potencjalnych terrorystów, na 2240. Liczba ta wzrosła od poprzedniego roku o 300 osób. Są to ludzie gotowi do przeprowadzania ataku lub udzielenia wsparcia w jego przeprowadzeniu. Haldenwang tłumaczył przy tym, że służby nie są w stanie przez cały czas kontrolować wszystkich podejrzanych i koncentrują się jedynie na tych, którzy są postrzegani jako stanowiący największe zagrożenie.

Szef BfV ostrzegał także przed dziećmi dżihadystów wracającymi do Europy z Syrii i Iraku. Podkreślał, że mogły być one od najmłodszych lat świadkami przemocy i mordów, co rodzi niebezpieczeństwo, iż mogą w przyszłości podążyć śladami rodziców. Zdaniem Haldenwanga z tych powodów te dzieci powinny być obserwowanezawartość zablokowana

Autor: Aleksander Kłos


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
-->