​Zapomniany przywódca powróci do Warszawy

numer 2307 - 18.04.2019

Dziś w Katowicach odbędzie się uroczystość upamiętniająca 146. rocznicę urodzin Wojciecha Korfantego. Jak poinformowała Monika Kobylańska z katowickiego IPN, udział w wydarzeniu wezmą nie tylko przedstawiciele władz i mieszkańcy, ale i reprezentacja Oddziału IPN w Katowicach.

Wojciech Korfanty (1873–1939), znany nie tylko na Śląsku polityk, redaktor, działacz narodowy, był posłem do Reichstagu oraz pruskiego Landtagu. Jako pierwszy polityk z Górnego Śląska wstąpił do polskiego koła poselskiego. 25 października 1918 r. w przemówieniu w Reichstagu zażądał przyłączenia do Państwa Polskiego wszystkich ziem zaboru pruskiego oraz Górnego Śląska. W lutym 1920 r. został mianowany z ramienia rządu RP Polskim Komisarzem Plebiscytowym na Górnym Śląsku. W sierpniu 1920 r. wezwał do wybuchu II powstania śląskiego. W maju 1921 r. ogłosił się dyktatorem III powstania śląskiego, w wyniku którego 1/3 obszaru plebiscytowego została przyznana Polsce – mówi Kobylańska.

W tym miejscu warto przypomnieć, że I powstanie śląskie zorganizowane przez Polską Organizację Wojskową Górnego Śląska, mające na celu przyłączenie Górnego Śląska do Polski, rozpoczęło się w nocy z 16 na 17 sierpnia i trwało do 24 sierpnia 1919 r. – Powstańcami niezadowolonymi z terroru i represji niemieckich dowodził wtedy Alfons Zgrzebniok – zaznacza Zygmunt Woźniczka, historyk Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Powstanie objęło powiaty: katowicki, lubliniecki, pszczyński, rybnicki, tarnogórski oraz część raciborskiego. – Zaangażowanie militarne w wojnę z Rosją sowiecką uniemożliwiło rządowi polskiemu poparcie dla tego powstania – dodaje historyk. Między innymi z tego powodu zakończyło się ono przegraną i ucieczką powstańców przed represjami na teren Polski. W 1920 r. wybuchło jednak kolejne powstanie śląskie – trwało od 19 do 25 sierpnia 1920 rzawartość zablokowana

Autor: Marcin Kubiczek


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama