Wciąż rosną zatrudnienie i płace

RYNEK PRACY \ Dane GUS potwierdzają dobrą kondycję polskiej gospodarki

numer 2307 - 18.04.2019Gospodarka

Główny Urząd Statystyczny podał w środę, że przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w marcu 2019 r. wyniosło 5164,53 zł, co oznacza wzrost rok do roku o 5,7 proc. Zatrudnienie w tym sektorze rok do roku wzrosło o 3,0 proc. – Dane te potwierdzają, że stan polskiej gospodarki jest dobry – komentuje dla „Codziennej” poseł i ekonomista Janusz Szewczak.

Ekonomista Janusz Szewczak, wiceprzewodniczący sejmowej komisji finansów publicznych, uważa, że podane wczoraj przez GUS dane są optymistyczne. – One wskazują, że stan polskiej gospodarki jest dobry. Statystyki dotyczące płac potwierdzają stałą tendencję wzrostu wynagrodzeń w Polsce. Od dłuższego czasu średnie zarobki Polaków rosną o 6–7 proc. i ten wzrost powinien się utrzymać – powiedział „Codziennej” Szewczak.

Jego zdaniem o tym, że presja płacowa nie będzie maleć, świadczą z kolei dane o dalszym wzroście zatrudnienia. – Oznaczają one bowiem, że wkrótce może nam zabraknąć rąk do pracy. Już w tej chwili budownictwo, handel i kilka innych branż potrzebują ok. 200 tys. pracowników. Wiadomo, że Ukraińcy tej dziury nie zapełnią, a kiedy brakuje rąk do pracy, rosną płace – ocenił nasz ekspertzawartość zablokowana

Autor: Jan Kamieniecki


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama