MON troszczy się o weteranów

Nowelizacja ustawy \ System efektywnej pomocy

numer 2325 - 13.05.2019Obrona narodowa

W ubiegłym tygodniu szef resortu obrony Mariusz Błaszczak zaprezentował nowelizację ustawy o weteranach działań poza granicami państwa oraz zaprezentował dodatkowe działania z pakietu dla poszkodowanych. żołnierzy. – Ministerstwo Obrony Narodowej powinno wspierać weteranów. Tak się dzieje w przypadku obecnego rządu, który przygotował nowelizację ustawy o weteranach – oznajmił szef MON.

Podczas czwartkowej wizyty ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka w Centrum Weterana na warszawskim Mokotowie zaprezentowano założenia nowelizacji ustawy o weteranach działań poza granicami państwa. Głównym celem przygotowanej nowelizacji jest stworzenie bardziej efektywnego systemu pomocy i wsparcia. Wśród propozycji znalazło się m.in. zwiększenie dodatku dla weteranów poszkodowanych, którzy pobierają emeryturę lub rentę inwalidzką i mają orzeczony ponad 30-proc. uszczerbek na zdrowiu – w wysokości od 10 proc. do 50 proc. najniższej emerytury.

Projekt nowelizacji dotyczy również kompleksowej opieki medycznej dla osób z co najmniej 30-proc. uszczerbkiem na zdrowiu, które doznały urazu lub nabyły chorobę podczas wykonywania zadań poza granicami państwa ponad limity finansowania określone przez NFZ. Finansowanie świadczeń będzie odbywać się z budżetu MON i innych, właściwych resortów. Szef MON zabiega ponadto o wprowadzenie dodatku dla weteranów poszkodowanych, którzy pobierają emeryturę lub rentę inwalidzką i mają orzeczony uszczerbek na zdrowiu od 1 proc. do 9 proc., jak i bezpłatnych turnusów readaptacyjno-kondycyjnych dla weteranów poszkodowanych z co najmniej 30-proc. uszczerbkiem na zdrowiu wraz z jednym pełnoletnim członkiem rodzinyzawartość zablokowana

Autor: Paweł Kryszczak


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się