fot. Tomasz Adamowicz/Gazeta Polska

3 tys. euro z Unii na jednego Polaka

FINANSE \ Bilans naszej obecności w unijnej wspólnocie jest korzystny

numer 2325 - 13.05.2019Gospodarka

Polska w ciągu 15 lat obecności w Unii Europejskiej pozyskała z jej budżetu 163,7 mld euro, czyli trzy razy więcej, niż wpłaciła – poinformował minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. – To prawie 3 tys. euro na statystycznego Polaka. Dzięki temu nasz kraj mógł dokonać ogromnego skoku rozwojowego – dodał.

Prawie 3 tys. euro przypadło na statystycznego Polaka z funduszy UE od wejścia naszego kraju do wspólnoty w 2004 r. – powiedział minister Kwieciński, rozpoczynając VI edycję Dni Otwartych Funduszy Europejskich. Dodał, że Polska w ciągu 15 lat pozyskała z unijnego budżetu 163,7 mld euro, czyli trzy razy więcej, niż wpłaciła.

– Dzięki temu nasz kraj mógł dokonać ogromnego skoku rozwojowego. Zaczynamy doganiać, a nawet przeganiać kraje, które tworzą UE – stwierdził Kwieciński. – Pieniądze z unijnych funduszy w sposób znaczący wpłynęły na konkurencyjność polskich firm, rozwój gospodarki, a w efekcie na jakość życia w Polsce. Świadczą o tym np. dane dotyczące PKB na głowę. W 2004 r. wskaźnik ten wynosił niespełna 50 proc. średniej unijnej, natomiast w 2017 r. już prawie 70 proc. – wyjaśnił ministerzawartość zablokowana

Autor: Jan Kamieniecki


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się