Totalna wojna handlowa coraz bliżej

numer 2325 - 13.05.2019Gospodarka

WYMIANA MIĘDZYNARODOWA Fiaskiem zakończyła się prowadzona w Waszyngtonie ostatnia tura rozmów handlowych pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami. Amerykanie przygotowują się już do wprowadzenia ceł praktycznie na wszystkie towary, które nie były do tej pory nimi objęte. Strona chińska wciąż jednak liczy na porozumienie, ale uprzedza też o możliwości podjęcia działań odwetowych.

Prezydent Donald Trump polecił rozpocząć procedurę podwyższenia ceł na praktycznie cały pozostały import z Chin o wartości 300 mld dol. – powiedział Robert Lighthizer tuż po zakończeniu w stolicy USA kolejnej rundy negocjacji handlowych z Chinami. Chociaż szefowie obu delegacji – minister finansów USA Steven Mnuchin i wicepremier Chin Liu He określili rozmowy jako konstruktywne i otwarte, to w praktyce nie przyniosły one żadnego przełomu.

USA wprowadziły już zapowiadaną wcześniej przez prezydenta Trumpa podwyżkę karnych ceł na chiński eksport wart 200 mld dol. rocznie. Pekin wyraził ubolewanie z powodu tej decyzji i zapowiedział podjęcie kroków odwetowychzawartość zablokowana

Autor: Paweł Woźniak


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się