Produkcja polipropylenu ma strategiczne znaczenie

INWESTYCJE \ Rusza budowa Polimerów Police

numer 2325 - 13.05.2019Gospodarka

Spółka PDH Polska, której akcjonariuszami są Grupa Azoty i Grupa Azoty Police, podpisała z Hyundai Engineering umowę na realizację inwestycji Polimery Police. – Budowa w Policach kompleksu chemicznego w celu produkcji polipropylenu, jednego z najbardziej uniwersalnych tworzyw, ma strategiczne znaczenia dla polskiej gospodarki – podkreślił prezydent RP Andrzej Duda.

Nasz kraj dołączy do czołowych producentów polipropylenu w Europie. Będzie największym producentem w regionie CEE z produkcją ok. 700 tys. ton. Projekt Polimery Police oznacza wzrost niezależności energetyczno-surowcowej kraju poprzez oddanie nowego terminalu paliw płynnych – powiedział prezes Grupy Azoty dr Wojciech Wardacki. – Cieszę się, że do realizacji inwestycji udało nam się pozyskać jako generalnego wykonawcę firmę Hyundai, wiarygodnego partnera, lidera branży konstrukcyjnej – dodał.

Premier Mateusz Morawiecki zwrócił uwagę, że inwestycja to nowa jakość i znaczące wzmocnienie potencjału Grupy Azoty. – Nad Zalewem Szczecińskim powstaje jeden z najnowocześniejszych zakładów chemicznych tej części Europy. Polipropylen, który będzie tu produkowany, jest wszechstronnie wykorzystywany w różnych gałęziach przemysłu, a zapotrzebowanie na niego stale rośnie – powiedział szef rządu.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zauważył, że Polimery Police przyczynią się do poprawy polskiego bilansu wymiany międzynarodowej w przemyśle chemicznym. – To początek poważnej inwestycji na przeszło miliard euro, która zapewni polskiemu przemysłowi chemicznemu produkty, które do tej pory w dużej mierze musiały być sprowadzone. Umocnią one nasze możliwości, jednocześnie zmniejszą w tej chwili źle wyglądający bilans naszego handlu zagranicznego w sferze szeroko rozumianej chemii – mówił prezes PiS.

Dodał, że celem partii, którą kieruje, jest szybki rozwój i unowocześnianie Polski. – By ten system, który przedtem bardzo wiele przedsięwzięć hamował, który został nazwany swego czasu imposybilizmem polskiego państwa, został zlikwidowany albo przynajmniej ograniczony. By te wszystkie małe interesy nie mogły hamować rozwoju, nie mogły prowadzić do tego, że polski potencjał, polskie szanse są niewykorzystywane – podkreślił Kaczyński.

Uruchomienie komercyjne planowane jest na 2022 r. Polipropylen jest jednym z dwóch, obok polietylenu, związków chemicznych najczęściej stosowanych w produkcji tworzyw sztucznych.

(PAP)Autor: Paweł Woźniak