Postęp w rozmowach o Fort Trump

WARSZAWA-WASZYNGTON \ Sojusz militarny z USA zacieśnia się

numer 2325 - 13.05.2019Świat

Resort obrony narodowej i Pentagon poczyniły duże postępy w rozmowach dotyczących wzmocnienia amerykańskiej obecności w Polsce – wynika z oświadczenia po spotkaniu wiceszefa MON Tomasza Szatkowskiego i podsekretarza stanu ds. politycznych w Departamencie Obrony USA, Johna C. Rooda. Tym samym kolejna tura rozmów o projekcie Fort Trump zakończyła się sukcesem.

Do spotkania grup roboczych z Polski i USA doszło w piątek w Waszyngtonie. Jak głosi dokument opublikowany przez Pentagon, dwustronne konsultacje miały na celu przeanalizowanie opcji wzmocnienia bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO poprzez zwiększoną, trwałą oraz wspartą przez polski rząd obecność sił zbrojnych USA na terytorium naszego kraju.

W oświadczeniu zaznaczono, że spotkanie w Pentagonie ukazuje tylko niewielką część silnych i długotrwałych dwustronnych stosunków obronnych opartych na promowaniu bezpieczeństwa i dobrobytu Polski, Stanów Zjednoczonych oraz całego regionu. Podkreślono, że głębsze, polegające na wzajemnej współpracy partnerstwo Polski i Stanów Zjednoczonych ma kluczowe znaczenie dla sprostania obecnym zagrożeniom i wyzwaniom w dziedzinie bezpieczeństwazawartość zablokowana

Autor: Konrad Wysocki


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się