fot. Kacper Pempel/Reuters

Polska pamięta o rodakach na Białorusi

numer 2325 - 13.05.2019Świat

GRODNO W sobotę tysiące Polaków wzięło udział w obchodach Dnia Polonii i Polaków za Granicą. – Jesteśmy tutaj, jak zawsze na początku maja, by świętować ważne dla nas dni – powiedział sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Adam Kwiatkowski, obecny na uroczystościach.

Uczestnicy obchodów zapalili znicze i złożyli kwiaty na miejscowym cmentarzu, m.in pod Krzyżem Katyńskim i krzyżem poświęconym obrońcom Grodna w 1939 r., a także na grobach nieznanych polskich żołnierzy. – Każdy z nas wtedy, gdy jest poza granicami Polski i jeśli jest taka możliwość, powinien przyjść na takie miejsca, pomodlić się i pomyśleć, że dzisiaj żyjemy w wolnej i demokratycznej Polsce – powiedział minister Adam Kwiatkowski. Podziękował przy tym miejscowym Polakom za pamięć o polskich mogiłach rozsianych na Białorusi i podkreślił, że mieszkający tu rodacy są częścią narodowej wspólnoty.

Minister przekazał zebranym pozdrowienia i życzenia od prezydenta RP Andrzeja Dudy. Odczytano też skierowany do nich list marszałka Stanisława Karczewskiegozawartość zablokowana

Autor: Aleksander Kłos


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się