Protest przeciwko upolitycznianiu uniwersytetów

numer 2325 - 13.05.2019Polska

AKCJA Przedstawiciele Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Poznaniu wysłali do rektora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu list protestacyjny, w którym piszą, że „każde wystąpienie o charakterze tak wyraźnie politycznym jest na uniwersytecie nie do zaakceptowania”. Chodzi o wizytę Donalda Tuska podczas jubileuszu UAM.

Wielu wybitnych przedstawicieli nauki zrzeszonych w AKO protestuje przeciwko wchodzeniu polityki na uniwersytety. W specjalnym liście przesłanym na ręce rektora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu prof. dr hab. Andrzeja Lesickiego piszą: „Apolityczność stanowiła wartość, na której budowane były od wieków uniwersytety, i nasza uczelnia, powstając 100 lat temu, też na gruncie tej wartości wyrosła”.

Jest to protest przeciwko ostatniej wizycie Donalda Tuska na poznańskim uniwersytecie, podczas której mówił m.in., że „uniwersytety to przestrzeń publiczna, bez której żadna demokracja nie jest w stanie przetrwać”. Tusk podkreślił, że w latach spokoju uniwersytety kojarzone są jako „uczelnie, w których po prostu uczą się studenci, wykładają profesorowie, doktorzy”zawartość zablokowana

Autor: sm


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się