reklama


Kandydat całej Europy

Doping \ Minister Witold Bańka jest jednym z dwóch kandydatów na szefa WADA

numer 2326 - 14.05.2019Sport

We wtorek w Montrealu przedstawiciele rządów w Radzie Fundacji Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) wskażą nowego szefa tej organizacji, który zostanie oficjalnie zatwierdzony w listopadzie. Faworytem jest minister sportu i turystyki Witold Bańka.

W Radzie Fundacji, oprócz prezydenta WADA i jego zastępcy, zasiada po 18 przedstawicieli ruchu olimpijskiego oraz rządów krajów. Oficjalnie wybór następcy Brytyjczyka Craiga Reedie’ego, który od 2014 r. kieruje organizacją jako przedstawiciel ruchu olimpijskiego, odbędzie się na kongresie WADA w Katowicach (5–7 listopada), a jego kadencja rozpocznie się 1 stycznia 2020 r. Zgodnie z zasadą prezydentury rotacyjnej teraz szefem organizacji powinien zostać kandydat wyłoniony przez rządy krajów. We wspomnianej osiemnastce pięciu przedstawicieli ma Europa, po czterech mają Azja i kontynent amerykański, trzech ma Afryka i dwóch Oceania.

Przedstawiciele rządów mogą wyłonić kandydata w drodze konsensusu, ale jeśli się to nie uda, to przewidziane jest tajne głosowanie. Oficjalnie kandydatów jest dwóch – Witold Bańka i Marcos Díaz z Dominikany. Díaz, były pływak długodystansowy, ma doświadczenie w strukturach WADA jako członek Komitetu Wykonawczego i Rady Fundacji. Bańka działa w Komitecie Wykonawczym od maja 2017 r.

W lutym Rada Europy zdecydowała, że to właśnie były polski lekkoatleta, a obecnie minister będzie kandydatem Starego Kontynentu na szefa WADA. Bańka pokonał w głosowaniu Norweżkę Lindę Hofstad Helleland, która jest obecnie wiceprzewodniczącą WADA, oraz belgijskiego polityka ­Philippe’a Muytersazawartość zablokowana

Autor: Artur Szczepanik


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama
#DziękujeMyZaOdwagę
reklama