Czas na program Polska Geotermia+

ENERGETYKA \ Nowy program wsparcia ma być zaprezentowany w ciągu miesiąca

numer 2326 - 14.05.2019Gospodarka

Polska jest bardzo zasobna w wody termalne, dlatego Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pracuje nad programem wsparcia pozyskiwania tego taniego źródła energii. Powstaje program Polska Geotermia+.

Zasoby geotermalne są w Polsce kilkakrotnie wyższe aniżeli w Niemczech. Ale tam liczba instalacji geotermalnych znacznie przewyższa liczbę tych działających w Polsce. Po okresie zaniechań i opóźnień geotermia stała się priorytetem dla obecnego rządu. W Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej trwają bardzo zaawansowane prace nad konsolidacją kilku programów wsparcia geotermii.

Powstaje program pod roboczą nazwą Polska Geotermia+. Chodzi o to, aby nie trzeba było oddzielnie starać się i składać wniosków o pomoc finansową na badanie złoża i późniejszą budowę ciepłowni geotermalnej. Formalności miałyby ograniczać się do jednego okienka i jednego wniosku.

Nowy program wsparcia geotermii powinien zostać zaprezentowany w ciągu miesiąca. Ma on zawierać bardzo preferencyjne warunki, dotyczące nie tylko samej pożyczki. Fundusz w latach 1995–2018 wydał na prace badawczo-rozpoznawcze wód geotermalnych w Polsce 219 mln zł. Jak podano, na koniec 2018 rzawartość zablokowana

Autor: Lucyna Piwowarska


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się