fot. Marcin Pegaz/Gazeta Polska

Innowacje na pierwszym planie

EKG 2019 \ Polska pozostanie największym beneficjentem europejskich środków

numer 2326 - 14.05.2019Gospodarka

W Katowicach rozpoczął się wczoraj XI Europejski Kongres Gospodarczy – najważniejsza tego typu impreza dla Śląska, znana w Polsce, a nawet Europie. W tym roku ma ona dodatkowy smaczek, odbywa się bowiem tuż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Nic więc dziwnego, że tematyka unijna zdominowała pierwszy dzień EKG.

Na początek minister finansów Teresa Czerwińska przedstawiła bardzo dobre wieści z UE. – W kolejnej perspektywie finansowej Unii Europejskiej Polska pozostanie największym beneficjentem środków europejskich, zwłaszcza w zakresie polityki spójności – oceniła. Mimo to rząd PiS walczy o większe środki, a pierwsze propozycje Komisji Europejskiej dotyczące nowego budżetu Polska oceniła jako niesatysfakcjonujące.

– Jeśli chodzi o propozycję Komisji Europejskiej dotyczącą podziału budżetu unijnego, oceniamy ją jako niespełniającą naszych ambicji – powiedziała Czerwińska. Podkreśliła, że sprawa budżetu nie jest jednak zamknięta, a polski rząd nadal prowadzi rozmowy i negocjacje na ten temat z ważnymi politykami unijnymi.

Minister przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz, która uczestniczyła w debacie inaugurującej EKG, zapewniła po raz kolejny, że członkostwo Polski w Unii nie podlega dyskusjizawartość zablokowana

Autor: Mariusz Andrzej Urbanke


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się