Pensje Polaków są coraz wyższe

PIENIĄDZE \ Zarobki w naszym kraju rosną szybciej niż ceny

numer 2326 - 14.05.2019Gospodarka

Przeciętne wynagrodzenie w I kwartale 2019 r. wzrosło o 7,1 proc. rok do roku i wyniosło 4950,94 zł. – Dynamikę wzrostu płac w ujęciu rocznym oceniamy jako bardzo wysoką – tak dane GUS skomentował resort przedsiębiorczości i technologii. – Presja na wzrost wynagrodzeń będzie rosła – powiedział „Codziennej” poseł i ekonomista Janusz Szewczak.

Jak poinformował w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny, przeciętne wynagrodzenie w I kwartale 2019 r. wzrosło o 7,1 proc. rok do roku i wyniosło 4950,94 zł. W stosunku do poprzedniego kwartału wynagrodzenie wzrosło o 1,8 proc. – Dynamikę wzrostu płac w ujęciu rocznym należy ocenić jako bardzo wysoką, ponieważ była ona większa niż w I kwartale 2018 r. – stwierdziło Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Zdaniem ekspertów resortu dane GUS oznaczają, że presja płacowa wciąż utrzymuje się na stosunkowo wysokim poziomie, a gorszy wynik w ujęciu kwartalnym jest efektem kalendarzowym.

– Takich wyników należało się spodziewać, bo koniunktura gospodarcza wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie. Spośród dużych państw Unii Europejskiej Polska ma najwyższy wzrost PKB – powiedział „Codziennej” ekonomista i poseł Janusz Szewczak, wiceprzewodniczący sejmowej komisji finansów publicznych. – Ten wzrost nakręca głównie konsumpcja, która rośnie wraz z zarobkami Polaków i transferami społecznymi, takimi jak 500+ i Emerytura+ – dodał ekspert.

Według Szewczaka presja na wzrost wynagrodzeń będzie rosła. – Na rynku brakuje rąk do pracy, zwłaszcza w budownictwie, rolnictwie, usługach i handlu. Także sfera budżetowa upomina się o podwyżki – wylicza ekonomista. Więcej pieniędzy na rynku wpływa na wzrost konsumpcji i lepszą koniunkturę. – Na przełomie grudnia i stycznia mówiłem, że PKB wzrośnie w tym roku o 4,2

–4,3 proc., a więc więcej niż założono w budżecie, i nadal podtrzymuję tę prognozę – podsumował poseł.

O tym, że zarobki Polaków dynamicznie rosną, świadczą także ostatnie dane resortu przedsiębiorczości i technologii. Wynika z nich, że przeciętne wynagrodzenie brutto wzrosło w Polsce w minionych czterech latach o niemal 700 zł, a w samym tylko w 2018 r. o 300 zł – do poziomu 4585 zł. W ostatnich latach dynamicznie rosła też płaca minimalna brutto. Obecnie wynosi ona 2250 zł, o 500 zł więcej niż w 2015 r. – Zwiększa się siła nabywcza obywateli, bo pensje w naszym kraju rosną znacznie szybciej niż ceny. Polacy szybciej się bogacą, kumulują oszczędności i kapitał, a pieniądze te pracują dla naszej gospodarki – skomentowało te dane ministerstwo.

(p.woz)

 Autor: Jan Kamieniecki