Fundusz zabezpieczy nabywców mieszkań

numer 2326 - 14.05.2019Gospodarka

BUDOWNICTWO Ryzyko niepowodzenia inwestycji mieszkaniowej, które jest ryzykiem biznesowym, powinno zostać przeniesione na stronę branży deweloperskiej – powiedziała Dorota Karczewska, wiceprezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Nowy projekt ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego przygotowany przez UOKiK, który przyjął właśnie Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów, przewiduje stworzenie całościowego systemu ochrony konsumenta i bezpiecznego rynku deweloperskiego. W jego ramach urząd proponuje powołanie Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego, wzorowanego na Turystycznym Funduszu Gwarancyjnym, do którego składki wpłacaliby wszyscy deweloperzy.

– Gdyby któryś z nich upadł, zaprzestał budowy albo nastąpiłoby odstąpienie przez konsumenta od umowy, wynikające z niedopełnienia obowiązków przez dewelopera, to fundusz pokryłby wszystkie straty poniesione przez konsumentów. Fundusz byłby prowadzony przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, czyli instytucję, która prowadzi już fundusz dla turystyki – powiedziała Karczewskazawartość zablokowana

Autor: p. woz.


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się