fot. Simon Dawson/Reuters

Eurosceptycy szturmują europarlament

LONDYN \ Co trzeci Brytyjczyk chce głosować na Partię Brexit

numer 2326 - 14.05.2019Świat

Według najnowszych sondaży zwycięzcą wyborów do Parlamentu Europejskiego w Wielkiej Brytanii jest Partia Brexit. Ugrupowanie, które zostało założone przez antyunijnego polityka Nigela Farage’a, ma większe poparcie niż rządząca Partia Konserwatywna oraz największa siła opozycyjna w brytyjskim parlamencie, którą jest Partia Pracy.

Jak wskazuje badanie przeprowadzone w dniach 8–10 maja przez YouGov na zlecenie tygodnika „The Observer”, w wyborach do Parlamentu Europejskiego na Partię Brexit chciałoby oddać swój głos aż 34 proc. wyborców. Zdaniem ekspertów rosnące poparcie dla powstałego w lutym br. ugrupowania wynika m.in. z niemożności przeprowadzenia procedury wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Datę wyjścia Zjednoczonego Królestwa przekładano już dwukrotnie. Według obecnych ustaleń z UE do brexitu ma dojść 31 października br. Winą za obecną sytuację wyborcy obarczają dwa główne ugrupowania polityczne, czyli Partię Konserwatywną oraz Partię Pracy, które znacząco straciły w sondażach.

– Tak duże poparcie dla Brexit Party nie jest żadnym zaskoczeniem – potwierdza w rozmowie z „Codzienną” były wiceszef Parlamentu Europejskiego Ryszard Czarneckizawartość zablokowana

Autor: Paweł Kryszczak


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się