​USA wzmacniają naciski na Iran

numer 2326 - 14.05.2019Świat

IRAN Rośnie napięcie między Stanami Zjednoczonymi a Iranem. Dziś temat ten będą podejmowali w Soczi szefowie dyplomacji USA i Rosji Mike Pompeo i Siergiej Ławrow.

Początkowo planowano, że wczoraj sekretarz stanu USA uda się do Moskwy, a do Soczi zawita dziś. Doszło jednak do zmiany planów i ostatecznie Mike Pompeo przeprowadził wczoraj z przedstawicielami instytucji unijnych rozmowy o sytuacji wokół Iranu.

Rok temu Stany Zjednoczone zdecydowały o wycofaniu się z porozumienia nuklearnego z 2015 r., gdyż uznały, że Iran nie realizuje ich zapisów i wciąż pracuje nad wyprodukowaniem broni atomowej. Poparły w ten sposób Izrael, który od samego początku krytykował sygnatariuszy za naiwność w stosunku do deklaracji reżimu w Teheranie. Pozostali sygnatariusze: Rosja, Wielka Brytania, Francja i Chiny oraz Niemcy, nie zgodzili się z decyzją Waszyngtonu i chcą utrzymania porozumienia w mocy. Pod koniec kwietnia br. Iran zapowiedział, że jeśli pozostałe strony porozumienia nie będą w stanie zagwarantować poszanowania irańskich interesów, to wycofa się on z umowyzawartość zablokowana

Autor: Aleksander Kłos


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się