​Fake news i ustawa 447

numer 2326 - 14.05.2019Polska

WOJNA INFORMACYJNA Dwa dni temu w mediach pojawiła się informacja, jakoby izraelska delegacja miała przybyć do Polski na rozmowy z przedstawicielami polskiego rządu w sprawie ustawy 447. W niedzielę polskie MSZ zdementowało fake newsa. „Jedynym ugrupowaniem politycznym, które podnosi kwestię ustawy 447, jest Konfederacja” – mówi „Codziennej” były minister MSZ i kandydat do Parlamentu Europejskiego z listy PiS (okręg nr 6 – Łódź, nr 1) Witold Waszczykowski.

W niedzielę media obiegła informacja, że delegacja Ministerstwa ds. Równości Społecznej, z dyrektorem generalnym ministerstwa Izraela Avim Cohenem-Skalim na czele, wybiera się do Polski na spotkania z przedstawicielami rządu ws. rewindykacji mienia pożydowskiego. Donosił o tym m.in. szef serwisu Telawiw Online Eli Barbur, powołując się na wiadomości izraelskiego radia KAN.

„W związku z dokonaną w ostatniej chwili przez stronę izraelską zmianą składu delegacji, która mogła sugerować, że rozmowy miałyby koncentrować się na kwestiach restytucji mienia, strona polska podjęła decyzję o odwołaniu wizyty izraelskich urzędników” – podało w niedzielny wieczór polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

– Tak nagłe zmiany zdarzają się w dyplomacji, nawet bardzo często – uspokaja były minister spraw zagranicznych Witold Waszyczkowski w rozmowie z „Codzienną”. – Jeśli delegacja zmienia skład bądź porządek obrad, który wcześniej ustalono, druga strona odkłada spotkanie i za pośrednictwem ambasady ustala się kolejny termin. Strona polska powinna jednak dowiedzieć się o tym wcześniej, by mieć czas na przygotowania – tłumaczy „Codziennej”.

Waszczykowski zwrócił też uwagę, że jedynym ugrupowaniem politycznym, które podnosi kwestię ustawy 447, jest Konfederacja. Przypomniał tutaj emigrację Żydów rosyjskich na początku lat 90. – Spora część skorzystała na otwarciu Związku Sowieckiego, przenosząc się do Izraela. W związku z tym jest tam bardzo duże lobby prorosyjskie, które może grać na stygmatyzację Polski. Jedynym środowiskiem politycznym, które podnosi kwestię ustawy 447 i próbuje rozgrywać to politycznie, jest ugrupowanie skupione wokół Korwin-Mikkego – podkreślił w rozmowie z „Gazetą Polską Codziennie”.

Ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher przypomniała o braku prawnych i finansowych obciążeń z tytułu ustawy 447. „Jest to jednorazowy raport dla Kongresu USA, którego celem jest analiza postępu prac krajów w zakresie restytucji” – napisała na Twitterze.

 Autor: Aleksander Mimier