Czekamy na drugą fazę

WYWIAD \ Z RALPHEM ACABĄ, wiceprezesem Raytheon Integrated Defense Systems, rozmawiają IGOR SZCZĘSNOWICZ i PAWEŁ KRYSZCZAK

numer 2327 - 15.05.2019Obrona narodowa

Przed podpisaniem kontraktu z Polską uzgodniliśmy z PGZ i polskim MON zobowiązania związane z systemem Patriot w ramach fazy I programu Wisła. W związku z tym, że pewne kwestie się zmieniły, PGZ poprosiła nas o zmodyfikowanie niektórych projektów, i ten proces trwa. Ale my nie czekamy, aż on się zakończy. Już rozpoczęliśmy produkcję i transfer technologii. Nasi dostawcy pracują pełną parą.

Jakie wydarzenie – z punktu widzenia firmy Raytheon – jest najważniejsze w ciągu ostatnich miesięcy od podpisania kontraktu z Polską?

Bardzo istotne było podpisanie przez nas umowy we wrześniu ub.r. z armią USA, co umożliwiło nam w pełni prace nad realizacją programu Wisła w ramach fazy I programu Wisła. Jednak to, co najważniejsze, wydarzy się w ciągu nadchodzących miesięcy. Chodzi mi mianowicie o podpisanie umów offsetowych z Polską Grupą Zbrojeniową, co sprawi, że będziemy mogli zrealizować nasze zobowiązanie dotyczące dostawy pierwszych dwóch baterii Patriot do roku 2022.

Podpisali Państwo kontrakt z Hutą Stalowa Wola. Jak wygląda harmonogram tego kontraktu?

Ta umowa obejmuje produkcję 16 wyrzutni M903 w ciągu 2,5 roku. Zakładamy, że w tym okresie zostanie doprecyzowana faza II programu Wisła. Dlatego też mamy nadzieję, że do tego czasu Huta Stalowa Wola będzie uczestniczyła w realizacji umów na potrzebę fazy II.

Czy przedstawiciele Raytheona uczestniczą w rządowych rozmowach polsko-amerykańskich, dotyczących fazy II?

Wspieramy obydwa rządy, odpowiadając na pytania i udzielając informacji o zdolności i dostępności systemu. Nie jesteśmy natomiast stroną w tych negocjacjach.

Czy Huta Stalowa Wola jest gotowa do rozpoczęcia produkcji wyrzutni na potrzeby programu Wisła i jak Raytheon wspiera ją w nadchodzących wyzwaniach?

Aby zapewnić gotowość produkcyjną Huty Stalowa Wola, pracuje w niej 10 naszych pracowników. Idea jest taka, że w przypadku pierwszych kilku systemów Huta Stalowa Wola będzie kupowała części i je składała. W ten sposób pracownicy będą się uczyli oraz zdobywali wiedzę i doświadczenie, tak aby docelowo huta produkowała wyrzutnie samodzielnie. W ten sposób współpracujemy z naszymi partnerami. Podobne podejście zastosowaliśmy w PIT-Radwarze. Tam też nasi pracownicy byli na miejscu. Współpracowali przy opracowaniu i budowie anten identyfikacji swój-obcy. Anteny te są teraz produkowane w PIT-Radwarze, dostarczane nam, a my przekazujemy je do innych partnerów w ramach systemu Patriot.

Jaka jest możliwość produkcji w Polsce niskokosztowego pocisku SkyCeptor i jaka jest jego cena?

Plan jest taki, aby większość produkcji SkyCeptora odbywała się w Polsce nie tylko na potrzeby polskiego systemu Patriot, lecz także na potrzeby innych krajów. Jeśli zaś chodzi o cenę, to koszt jednostkowy byłby znacząco niższy niż koszt obecnie dostępnego pocisku przechwytującego w ramach systemu Patriot – PAC-3 MSEzawartość zablokowana

Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się