Koniec zwijania górnictwa, czas na rozwój

EKG 2019 \ Węglowe spółki są zainteresowane inwestycjami w innowacje

numer 2327 - 15.05.2019Gospodarka

Węgiel stał się synonimem brudnej, zacofanej gospodarki, którą trzeba zastąpić wiatrakami i panelami słonecznymi. Tymczasem, zdaniem ekspertów obecnych na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach, węgiel jest i pozostanie jednym z najważniejszych źródeł energii.

Zdaniem Tomasza Rogali, prezesa Polskiej Grupy Górniczej, przemysł węglowy oferuje nie tylko na Śląsku dobrze płatne miejsca pracy oraz stałe rozwijanie umiejętności technicznych i kompetencji. Obecny na kongresie minister energii Krzysztof Tchórzewski podkreślił, że Polska jest jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się gospodarek i przoduje także w zakresie niezależności energetycznej. Gwarantem tego bezpieczeństwa jest polskie górnictwo z PGG na czele.

PGG będzie jednak się rozszerzała o kolejne podmioty oraz angażowała w projekty związane z odnawialnymi źródłami energii, wykorzystaniem metanu i zgazowaniem węgla. Jak poinformował wczoraj podczas EKG wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, PGG będzie porządkowała rynek sprzedażowy. – Będzie wchodziła w odnawialne źródła energii – dodał.

To ważne również dla pracowników kopalń – nowe obszary działalności PGG pozwolą zachować, a nawet zwiększyć liczbę miejsc pracyzawartość zablokowana

Autor: Mariusz Andrzej Urbanke


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się