​Kanał na Mierzei to szansa dla Elbląga i regionu

numer 2327 - 15.05.2019Gospodarka

INWESTYCJE Budowa kanału na Mierzei Wiślanej znacząco zwiększy potencjał portu w Elblągu i pozytywnie wpłynie na wzrost gospodarczy północno-wschodniego regionu Polski. Ponadto poprawi bezpieczeństwo przeciwpowodziowe okolic Zalewu Wiślanego – wynika z analizy Instytutu Staszica.

Eksperci Instytutu Staszica wskazali w swoim raporcie, że przekop przez Mierzeję Wiślaną to szansa na gospodarczy rozwój Elbląga. – Tamtejszy port przeładowuje bardzo nierówne ilości ładunków, od 3,5 tys. ton w 2007 r. do ponad 600 tys. w 1997 r. Elbląg ma potencjał, by zwiększyć przeładunki nawet do 3,5 mln ton rocznie. Jest to jednak możliwe tylko w przypadku swobodnego ruchu dla jednostek wszystkich bander – ocenia Instytut Staszica.

Obecnie ten dostęp nie jest pewny nawet dla jednostek polskich, gdyż Rosja, na terenie której znajduje się Cieśnina Piławska – obecnie jedyny szlak, którym można wpłynąć z Bałtyku na Zalew Wiślany – wielokrotnie zamykała swobodny przepływ statków tą drogą. Jak zaznaczono w analizie, taki stan rzeczy jest niezgodny z morskim prawem międzynarodowym. Daje także Rosji możliwość ingerowania w polskie sprawy wewnętrzne oraz stwarza ryzyko niebezpiecznych prowokacjizawartość zablokowana

Autor: jak


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się