fot. Leah Millis/Reuters

Koniec bojkotu Węgier w Białym Domu

WASZYNGTON \ Premier Orbán odwiedził Donalda Trumpa

numer 2327 - 15.05.2019Świat

W poniedziałek prezydent USA Donald Trump przyjął w Białym Domu premiera Węgier Viktora Orbána. Celem wizyty były negocjacje w sprawie sprzedaży broni i ciekłego gazu ziemnego (LNG). Była to pierwsza wizyta Orbána w Waszyngtonie od ponad 20 lat.

Donald Trump podczas wspólnej konferencji prasowej nie krył zachwytów nad przywódcą Węgier i stwierdził, że goszczenie go to wielki zaszczyt. – Jesteś szanowany w całej Europie – powiedział pod jego adresem. – Prawdopodobnie jak ja troszeczkę kontrowersyjny, ale to nic nie szkodzi – dodał.

– Jesteśmy dumni z tego, że stoimy razem z USA w kwestii walki z nielegalną imigracją, terroryzmem i ochrony chrześcijańskich społeczności na całym świecie – powiedział z kolei Orbán. – Świetnie sobie radzisz, jeśli chodzi o chrześcijańskie społeczności, podniosłeś gardę – odpowiedział Trump. – Naprawdę to doceniamy – dodał.

„Obydwaj przywódcy potwierdzili swoje oddanie NATO” – napisał Biały Dom w oficjalnym oświadczeniu.

Wizyta Orbána w USA jest przełomowa, ponieważ premier Węgier od dawna był obiektem ostracyzmu ze strony USA. Po raz ostatni był w Białym Domu w 1998 r., jeszcze za czasów prezydenta Billa Clintonazawartość zablokowana

Autor: Wiktor Młynarz


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się