Palenie konopi sprzyja psychozom

UŻYWKI \ Lepiej nie próbować

numer 2328 - 16.05.2019Nauka

Palenie silnych konopi wyraźnie zwiększa ryzyko poważnych chorób psychicznych, twierdzą naukowcy. Po przebadaniu mieszkańców największych europejskich miast okazało się, że jeden na dziesięć nowych przypadków psychozy związany jest z paleniem silnych konopi indyjskich.

Według naukowców wypowiadających się na łamach czasopisma „The Lancet Psychiatry” w Londynie i Amsterdamie, gdzie sprzedawane konopie są bardzo mocne, ryzyko wystąpienia chorób psychicznych jest znacznie większe. Badacze ustalili także, że codzienne palenie konopi zwiększa ryzyko wystąpienia psychozy. Zdaniem ekspertów ludzie powinni być informowani o tym, jakie ryzyko dla zdrowia niesie ten nałóg, nawet jeśli ustalenia naukowców nie są definitywnym dowodem na tę szkodliwość. W świecie medycznym do niedawna nie było bowiem powszechnej zgody na szkodliwość palenia konopi. Te rozbieżności doprowadziły do tego, że w wielu krajach zalegalizowano palenie konopi bądź zniesiono ich penalizację.

Lekarze jednak od pewnego czasu są przerażeni wzrastającą mocą tego narkotyku, który zawiera dużo środka zwanego THC. Tak zwane skunkowe konopie, z ok. 14-proczawartość zablokowana

Autor: Jacek Szpakowski


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się