​PKO BP z dwucyfrowym wzrostem zysku

numer 2328 - 16.05.2019Gospodarka

FINANSE PKO Bank Polski zarobił w I kwartale br. na czysto 892 mln zł, czyli o 14 proc. więcej niż rok wcześniej. Jako jedyny bank wykazał w I kwartale wzrost zysku netto mimo konieczności zapłacenia dodatkowej składki na Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Przyjęliśmy dzielnie nieoczekiwane, dodatkowe obciążenie związane ze składką na Bankowy Fundusz Gwarancyjny i nie zwolniliśmy tempa wzrostu, osiągając wynik znacznie wyższy od wypracowanych przez inne największe banki w Polsce – powiedział Zbigniew Jagiełło, prezes PKO Banku Polskiego, prezentując wyniki finansowe osiągnięte w I kwartale 2019 r.

Prezes dodał, że analitycy finansowi wyrazili podczas spotkania z władzami banku zdumienie, że PKO BP zdołał osiągnąć lepszy wynik niż rok wcześniej. Inne instytucje finansowe, które zostały obciążone dodatkową składką na BFG w związku z zagrożeniem funkcjonowania dwóch banków, wykazały gorszy wynik netto. Jagiełło wspomniał, że łączna składka odprowadzona przez bank na rzecz BFG przez 10 lat sięgnęła 3 mld zł.

Szef PKO BP podkreślił, że gdyby nie było konieczności odprowadzenia przez pierwsze trzy miesiące br. dodatkowej składki na BFG, czysty zysk sięgnąłby 1 mld złzawartość zablokowana

Autor: Adam Maciejewski


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się