fot. Fabrizio Bensch/Reuters

Szwedzki scenariusz wojenny

SZTOKHOLM \ Nowa strategia obronna

numer 2328 - 16.05.2019Świat

Szwedzcy parlamentarzyści przygotowali nową strategię obronną na lata 2021–2025. Dokument przewiduje m.in. zwiększenie liczebności armii oraz zacieśnienie współpracy sojuszniczej, a także nowe zbrojenia. Wskazano również, że przy osiągnięciu wspomnianych celów Szwecja mogłaby w przypadku wojny samodzielnie odpierać ewentualne ataki przez trzy miesiące.

Jak oświadczył Björn von Sydow, były przewodniczący Riksdagu (2002–2006), a obecnie stojący na czele parlamentarnego komitetu ds. nowej strategii obronnej, zdecydowane kroki w kierunku modernizacji armii są niezbędne. Ostrzegł, że szwedzkie siły zbrojne (Försvarsmakten) posiadają znacznie ograniczone zdolności operacyjne. – Polityka bezpieczeństwa w sąsiedztwie Szwecji i w całej Europie w ostatnich latach znacznie się pogorszyła. Rosyjska agresja na Gruzję (2008 r.) i na Ukrainę (2014 r.), a także wojna w Syrii ukazują rosyjski trend wykorzystywania wojska do osiągnięcia celów politycznych – powiedział von Sydow na wtorkowej konferencji prasowej. Jak dodał, nie można wykluczyć, że celem działań zbrojnych może stać się również Szwecja.

Strategiczne zbrojenia

W nowej strategii obronnej, liczącej 355 stron i opublikowanej we wtorek, wskazano na konieczność zwiększenia liczebności szwedzkiego wojska. W tym celu komitet zarekomendował utworzenie czterech nowych brygad oraz takiej samej liczby pułków. Obecnie Försvarsmakten dysponuje tylko jedną brygadą. W planach jest też wzmocnienie batalionu stacjonującego na Gotlandii, strategicznej wyspie na Bałtyku, która w razie konfliktu może stać się zbrojnym celem Rosji. Ogółem liczebność szwedzkiego wojska ma wzrosnąć z obecnych 60 do 90 tys. osób. Docelowo od 2024 r. ma blisko trzykrotnie wzrosnąć także liczba poborowych, powoływanych co roku do armii.

Dokument przewiduje też strategiczne zbrojenia. Szwedzi zamierzają ulepszyć wozy bojowe oraz czołgi, zakupić dodatkowe systemy artyleryjskie oraz wprowadzić nowoczesne systemy obrony powietrznej. Lotnictwo ma zachować samoloty bojowe Gripen C/D, mimo że parlament zarządził zakup nowocześniejszych modeli w wersji E/F. Pięć korwet Visby otrzyma nowe wyposażenie. W planach jest też zakup kolejnego okrętu podwodnego (obecnie Szwecja ma cztery takie jednostki)zawartość zablokowana

Autor: Konrad Wysocki


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się